Śląski Festiwal Nauki

Szanowni Państwo,

już tylko kilka dni pozostało do jednego z największych tegorocznych wydarzeń w Regionie – Śląskiego Festiwalu Nauki KATOWICE 2017. Dzięki staraniom naszego Uniwersytetu, innych śląskich uczelni oraz Miasta Katowice – 1 i 2 grudnia w Międzynarodowym Centrum Kongresowym zostanie zaprezentowana śląska nauka. Dla wszystkich zainteresowanych będą dostępne stanowiska pokazowe (prawie 200!), eksperymenty, wykłady, warsztaty i spotkania z ludźmi nauki, rozgrywki e-sportowe. Do obejrzenia będą m.in. autobus z laboratorium, mobilne planetarium, wystawy trzech Centrów Nauki, strefa sportu oraz strefa dziecka, a w niej nawet śmieciarka, którą będzie można zobaczyć od środka, latający balon, centrum wodne i piaskownice. Planowane jest także bicie rekordu w grze na tajemniczym instrumencie perkusyjnym – petafonie. Wśród gości specjalnych znajdą się dziennikarze: popularyzatorzy nauki Wiktor Niedzicki i dr Tomasz Rożek, Piotr Baron z radiowej Trójki, a także pisarz i reporter Filip Springer. Łącznie w MCK przygotowaliśmy ponad pół tysiąca propozycji dla uczestników w każdym wieku. Udział w Festiwalu jest praktycznie nieograniczony, jedynie uczestnictwo w niektórych punktach programu wymaga rejestracji za pośrednictwem strony internetowej - http://www.slaskifestiwalnauki.pl/, zakładka „Dla odwiedzających – Rejestracja”.

Pragnę zwrócić uwagę Państwa także na swoiste preludium, które 30 listopada rozegra się w katowickim Teatrze im. S. Wyspiańskiego, pod hasłem „Science on Stage”. Czwartek na Dużej Scenie rozpocznie się od występów młodzieżowych teatrów naukowych, natomiast na godz. 18.30 zaplanowano dyskusję panelową pod hasłem „Myślenie na scenie – czy nauka może nas uratować?”. Motywem przewodnim debaty, moderowanej przez prof. Tadeusza Sławka, będą pytania, czy nauka może być remedium na błędy ludzkości, popełnione w toku procesu cywilizacyjnego i czy ma ona cokolwiek wspólnego z moralnymi wyborami człowieka. Poglądy na te i inne problemy przedstawią: genetyk prof. Ewa Bartnik (UW, PAN), filozof prof. Bogdan Dembiński (UŚ, PAN) oraz fizyk prof. Krzysztof A. Meissner (UW). Dzień w teatrze zostanie o 20.30 zwieńczony barwnym widowiskiem muzycznym „Obertaniec-Oberwaniec”, w wykonaniu Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca UŚ ”Katowice.

Wstęp na wszystkie imprezy festiwalowe jest bezpłatny. Szczegóły można znaleźć na stronie wydarzenia - http://www.slaskifestiwalnauki.pl/.

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia wielkiego święta nauki!
Z wyrazami szacunku
prof. dr hab. Ryszard Koziołek
prorektor ds. kształcenia i studentów
zaproszenie internet